خانه / سایر / چگونه به کمک آبنما و حوض فضایی دل انگیزتر داشته باشیم؟

چگونه به کمک آبنما و حوض فضایی دل انگیزتر داشته باشیم؟

بی شک یکی از پرطرفدارترین و زیباترین طرح های اجرایی در معماری ایرانی فضای حیاط و به واسطه آن حوض و آبنما خانگی است که در این دوران آپارتمان نشینی و با افزایش جمعیت و رونق زندگی شهری و نبود وقت کافی این نوع کار مورد کم لطفی قرار گرفته است.

ولی هنوز هم وجود دارند افرادی که عاشق این نوع طراحی در فضای داخلی منزل و یا فضای بیرونی شان هستند و خواستار داشتن  این المان پرطرفدار و دلپذیر به خصوص در فصل گرما برای لذت بردن و آرامش  هستند.

به همین منظور در این مطلب کارشناسان ما در شرکت دکوراسیون داخلی روژانا دیزاین سعی دارند که شما عزیزان را در آشنایی بیشتر با انواع آبنما و حوض آشنا کنند که شما مخاطبین برای ساخت آن قیمت کمتری پرداخت کنید.

 

ابنما/روژانا دیزاین/دکوراسیون داخلی

تعریف آبنما

حوضچه‌ها یا حوض‌های با عمق بسیار کم که اغلب در آنها فواره‌های متعدد و چراغ‌ ها در رنگ های مختلف تعبیه می‌شود به آب‌نما معروف هستند.

عمق آنها از ۳۰ سانتی متر تا ۶۰ سانتی‌متر است و برحسب شکل های خاص و فرم دلخواه طراحی شده، باچندین نوع مصالح ساختمانی مختلف ساخته می‌شوند.

گاهی در کناره آنها از گل‌کاری یا جعبه‌های گل (flower box)  استفاده می‌کنند.

می‌توان در داخل یا کنار آلاچیق‌ها آبنماهای کوچکی احداث کرد.

از سالیان دهه بیست تا واپسین سالهای دهه پنجاه خورشیدی بسیاری از میدان‌های شهرهای بزرگ کشور دارای حوض و استخر مدور همراه با فواره‌های فراوان و آبنماهای طراوت افکن شدند.

در بستر میدان‌های اصلی پایتخت (تهران) از دیرباز آبنماهای دل‌انگیزی ساخته شده بود از جمله زیباترین آبنماهای طراحی شده مربوط به میدان ولیعصر تهران بود با فواره‌های بسیار بلندی که از صدها متر آن سو تر نمایان بود و یا آبنماهای زیبای واقع در میدان ونک، فلکه صادقیه، میدان آزادی، تجریش، هفت حوض، فلکه بازار دوم نازی‌آباد و.. و… نیز در کنار میدان ولیعصر تهران و در بین بلوار الیزابت (کشاورز) چشمه ساری جاری بوده که آب آن از رودخانه کرج واقع در مرکز تهران سرچشمه گرفته است.

آبنما در فرهنگ ایرانی

در کشور عزیزمان ایران آب پیام‌آور روشنایی، پاکی و شادی آور محسوب می شود و اهمیت بسیار زیادی برای مردمان ایران داشته است، بدین علت که ایرانانیان در کشور با مشکل کم‌ آبی دست پنجه نرم میکردند، این مایع حیات بخش به همه جانداران دنیا، بین این مردمان قدر و منزلتی بسیار زیاد داشته است.

آب در نزد ایرانیان فقط برای رفع نیازها روزانه مورد استفاده قرار نمی‌گرفته، بلکه از لحاظ معنوی و روحی نیز تأثیر بسیاری داشته است.

این مایه حیات با قابلیت‌ های مختلف خود مانند حیات، تازگی، درخشندگی، رونق و رواج روشنایی، سکون و آرامش و تحرک، احساس‌های متفاوت در روح و جسم انسان گذاشته است.

به همین علت همواره در مکان‌هایی که ساخته دست انسان هستند، به شکل های  مختلف برای خود جایگاهی باز کرده است.

این قضیه در رابطه با مکان‌هایی مانند پارک بازی و باغ ها و تفرجگاه های مردمی  بیشتر چشمگیر است.

زیرا عنصر آب به عنوان یکی از قشنگترین زمینه‌های دید و یکی از موارد لازم برای هر فضای سبز است و برای زیبایی بیشتر در پارک ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در این مکان‌ها وجود آب برای پاکیزگی محل و آبیاری درختان و گل‌ها یا استفاده برای سرویس‌های بهداشتی، ضروری و پر اهمیت است.

 

طراحی آبنما

طراحی ابنما به دو سبک کلاسیک و مدرن می باشد.

کلاسیک

منظور از طراحی کلاسیک، دادن شکل کاملاً هندسی به آب‌نماها و آبراهه‌هاست.

در این سبک؛ آب‌نماها وقتی در یک چشم‌انداز که به شیوه منظم طراحی شده است، قرار گیرند، بهترین شکل خود را نشان می‌دهند.

اشکال به حالت کاملا صاف و یک دست به کار می‌روند. چشمه‌ها و مجسمه‌ها طرحی برنامه ریزی شده دارند و مصالح به کار رفته، سنگ و بتن‌ های صاف و منظم است.

البته از محصولات دیگری هم در اندازه‌های دلخواه و به فرم منظم می‌توان استفاده کرد.

آب‌نماهای کلاسیک منظم وقتی که دارای لبه ی برجسته باشند، جذابیت بیشتری دارند.

چرا که نشستن روی لبه برجسته استخر جالب است و از طرفی برای کودکان امنیت دارد. در باغ‌ها و پارک‌های کوچک شهری، بهتر است که آب‌نما به شیوه منظم طراحی و اجرا شود.

مدرن

آب‌نماهای مدرن می‌تواند از اجسام ریخته گی شده و ظروف با اشکال غیرهندسی و خیالی و یا سنتی ساخته یا به هر فرم که در ذهن شما هست و با پیروی از آبگیرهای طبیعی طراحی شود.

در این حالت آب‌نماها و حوض شما دارای گوشه‌های راست و دیوارهای منظم و عمودی بوده و دست‌ساز نیستند، یا دست کم در ظاهر این طور به نظر می‌آیند.

برای اجرای آنها، بیشتر از سنگ و خاک مخصوص و گیاهان بومی زیبا استفاده می‌شود.

برای ایجاد آبنما با شکل طبیعی باید فضای کافی وجود داشته باشد.

پس از مشخص شدن سبک طراحی پارک، مساحت و فرم استفاده از آب (جاری – ساکن) تعیین می‌شود.

وسعت کل آب بستگی به مساحت پارک و شرایط اقلیمی منطقه دارد.

 

در مناطقی که آب و هوای گرم و خشک دارند، باید پرش آب (فواره، آبشار) بسیار با ارتفاع زیاد باشد.

در صورتی که برای آب و هوای گرم و مرطوب، ریزش و پرش آب حتی‌ الامکان باید کم ارتفاع باشد. در مناطقی مانند شهر شلوغ و پر ترافیک تهران برای شاد تر شدن و خنک ترشدن بهتر است حدود ۲۵درصد از مساحت کل پارک به آب و آب‌نماها اختصاص داده شود.

 

برحسب شرایط، توپوگرافی زمین و هدف‌هایی که از ساخت یک آب‌نما وجود دارد، اشکال مختلفی از آن ساخته می‌شود.

شکل و تعیین محل آب‌نما خود بستگی به موقعیت زمین و هماهنگی بیشتر با دیگر عوامل باغ، هم‌چنین سلیقه و ابتکار در نوع طراحی دارد و در کل باید همیشه قیمت تمام شده را در اینگونه پروژه ها در نظر گرفت.

 

ابنما/روژانا دیزاین/دکوراسیون داخلی

درباره ی vahid